Marka Devri Nedir? Nasıl Yapılır ?
Marka Tescil edildikten sonra gerektiği durumlarda bir başkasına devri TPE nezdinde mümkündür. Marka devri isteğe bağlı olarak şahsa veya firmaya yapılabilmektedir. Marka devri marka başvuru durumundayken de uygulanabilmektedir. Fakat marka durumu red ile sonuçlanırsa maddi olarak zarara uğrama ihtimali bulunmaktadır.
Bir firmaya ait olan marka devir işleminde eğer firma tamamiyle devir yapıyorsa ayrıca marka devri gerekmez. Yani firmasının aktif ve pasifini komple olarak devreden bir kişi markasını da devretmiş olur.
Yalnızca marka devri yapıldığında ise yeni marka sahibine yeni marka tescil numarası ve yeni belge verilmektedir. Marka devri yapmak için öncelikle devir alacak olan taraf TPE ye marka devir harcı yatırmaktadır. Bu belge ile taraflar marka tescil belgesiyle birlikte notere gider ve marka devri sözleşmesi imzalar. Devir dözleşmesinde marka tescil numarası, tescil tarihi, marka sınıfları ve marka ismi açık bir şekilde bulunmalıdır. Bir markanın devredilmesi için bazı hususların bilinmesi gerekir.Bunlar: Devri yapılacak olan markanın üzerinde haciz ve rehin gibi hükümlerin bulunmaması gerekir. Markanın ayırt edilmeyecek derece benzeri varsa onların aynı marka ile birlikte devri gerekir. Marka devir sözleşmesinin gerekli tüm bilgileri detaylı olarak taşıması gerekmektedir.


Diğer Aramalar
Marka Devri Nedir? Nasıl Yapılır ? Marka Devri Nedir? Marka Devri Nasıl Yapılır ?

marka-tescil